Vika - srpski ogranak drevne religije vestica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vika - srpski ogranak drevne religije vestica

Vika - drevna religija vestica
 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Real wecca book!

Ići dole 
AutorPoruka
NeXis




Broj poruka : 1
Datum upisa : 06.05.2009

Real wecca book! Empty
PočaljiNaslov: Real wecca book!   Real wecca book! I_icon_minitimeSre Maj 06, 2009 7:19 pm

Zdravo svima!
I ja sam iz Kikinde ali ne bih da se bash predstavljam
dovoljno je samo nexis inace JAKO me interesuje Wica
i hteo bih da saznam neshto vishe o njoj kao na primer
kad je nastala, ko ju je po nekom verovanju napisao
i kako da dodjem bash do knjige (gde da je nabavim)!?

A da bude fer evo i od mene neshto!

Vika (Veština) je duhovna praksa koje se temelji na obožavanju prirode i spada pod širu kategoriju neopaganizma. Veštice prepoznaju božansko kao boginju, kao ženski princip ali to ne isključuje i obožavanje muških bogova. Vika je religija prepoznavanja božanske prisutnosti u svim stvarima, a najviše u prirodi. Sledstveno tome, veštice izvode svoje rituale iz godišnjih doba i ciklusa Sunca i Meseca. Koreni veštičarstva leže u drevnom matrijarhalnom obožavanju boginje. Vika je religija prirode u kojoj je primarno božanstvo žensko (majka zemlja, majka priroda, velika majka i sl.). Religija veštica je puna radosti i slavi život i plodnost. Veštice su organizovane u kovene i okupljaju se nekoliko puta godišnje na velikim festivalima – sabatima.

Tokom “mračnog srednjeg veka”, veštice su bile proganjane i zabranjene od zvanične hrišćanske religije, kao i sva ostala stara, paganska, prehrišćanska verovanja. Žene su proglašavane za veštice i spaljivane na lomači iz najbanalnijih razloga. Dovoljno je bilo da žena pokaže samostalnost ili neuobičajena interesovanja, često za nauku ili umetnost, pa da bude proglašena za vešticu. Prema grubim procenama, u Evropi je tokom srednjeg veka spaljeno oko pet miliona žena.
Nazad na vrh Ići dole
 
Real wecca book!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vika - srpski ogranak drevne religije vestica :: Personal space :: Upoznavanje-
Skoči na: